Josef P.: S alkoholem se potýkám dlouhé roky

Jmenuji se Josef a mám 53 let. Už od mladého věku jsem byl velkým milovníkem alkoholu. Kdykoliv jsem měl volný večer nebo volnou chvíli, rád jsem si dal skleničku nebo dvě, případně jsem zašel s kamarády na pár piv a nějakého panáka. Po čase se moje konzumace alkoholu začala zvyšovat, až jsem se z něj stal závislým.

Začal jsem trpět chronickou bolestí hlavy, měl jsem problémy s játry a srdcem, a navíc se mi zhoršovala paměť a schopnost soustředění. Přesto to ale pro mě nebylo dostatečné varování, abych s pitím přestal.

Jednou se ale stalo něco, co mě konečně přinutilo se probrat a vybočit ze zajetých kolejí. Měl jsem těžký úraz, když jsem se opil a spadl ze schodů. Když jsem se probral v nemocnici, byl jsem překvapený, že jsem se vůbec dožil tohoto dne. Bylo mi jasné, že kdybych nepřestal s pitím, jsou moje dny sečteny.

To byl okamžik, když jsem se rozhodl, že se své závislosti na alkoholu jednou pro vždy zbavím. Bylo to pro mě velmi těžké, ale díky podpoře rodiny a přátel se mi to nakonec podařilo. Dnes mi je už 53 let a jsem pyšný na to, že už několik let nevypiji ani jedinou skleničku alkoholu. Můj zdravotní stav se také zlepšil, ačkoliv některé následky mojí závislosti zůstaly navždy. Vím, že musím zůstat silný, abych se nevrátil ke svému starému způsobu života.