Jana S.: Alkohol narušil můj vztah s dětmi

Dobrý den,

jmenuji se Jana a jsem matka dvou dětí. Bohužel jsem měla problémy se závislostí na alkoholu a to se negativně projevilo i ve vztahu se svými dětmi.

Můj problém s alkoholismem začal postupně a nevědomě. Nejprve jsem si dala občas skleničku vína nebo pivo s přáteli, ale postupem času se to zvrtlo a já začala pít čím dál více a čím dál častěji. Když jsem byla opilá, chovala jsem se agresivně a nezodpovědně, což děti velmi trápilo.

Můj alkoholismus se negativně projevil i na vztahu s mými dětmi. Když jsem byla opilá, chovala jsem se agresivně a nezodpovědně. Když jsem se jednou zapomněla u kamarádky, přišla pozdě domů a děti byly samy doma a měly o mě strach.

Jindy jsem se opila na rodinné oslavě a začala křičet na děti, když se bavily s ostatními dětmi. Byla jsem na ně naštvaná, že se nevěnují mně, a dělala jsem scény. Jejich oči plné slz mě dostaly a uvědomila jsem si, že je třeba něco s tím udělat.

Své děti miluji a chci pro ně to nejlepší, ale alkohol mi to všechno komplikoval. Nakonec jsem se rozhodla, že se budu léčit a snažit se o nápravu. Nebylo to snadné, ale díky podpoře rodiny a přátel se mi to podařilo.

Nyní se snažím vést zdravý a spokojený život bez alkoholu a moje vztahy se svými dětmi se zlepšily. Stále je to ale těžké a musím se denně snažit, abych se nevrátila ke svým starým zlozvykům.

Jana S. (říjen 2022)